DUYURU VE HABERLER

EuroNCAP'da 5 yıldız almış bir araca sahipsiniz... Varsayalım ki kaza yaptınız ve aracınızın güvenli oluşu sayesinde kazadan yara almadan kurtuldunuz. Aracınızı yetkili servisinizde yada özel bir hasar onarım merkezinde onarttınız. ARACINIZIN ONARIMDAN SONRA DA 5 YILDIZ KORUMA SAĞLAYACAĞINA İNANIYOR MUSUNUZ? 

 
Aracın üreticisi, aracı üretirken kullandığı teknikleri nasıl bir standarda ve prosedüre bağlamışsa, aracın kaza sonrasında nasıl onaracağını da yine bir standarda ve prosedüre bağlamıştır. 
 
Araçlar üretilirken, panellerin birleşimi punta kaynağı ve gazaltı kaynakları ile yapılır. Paneller, aracın ölçülerine göre bir araya getirilerek gövde oluşturulur. Gövde tasarımında, aracın çarpışma simülasyonları ile, neresinde hangi tip sac kullanılacağından tutun da, hangi yöntem ile birleştirme yapılacağı hesaplanır ve gerektiği kadar mukavemetli kaynak yöntemleri uygulanarak, çarpışma testlerinde en yüksek koruma sağlanmaya çalışılır. 
 
Maalesef ülkemizde hala araç üreticilerinin de tavsiye etmediği ve aracın yapısını tamamen bozan ve can güvenliğini tehlikeye sokan oksijen kaynağı ile onarımlar yapılmaktadır. Gereğinden fazla mukavemetli ya da gereğin az mukavemetli yapılan kaynak işlemleri sonucunda, araç bir kaza yapması halinde, katlanması gereken nokta katlanmadığı için darbeyi sönümleyememesi ya da katlanmaması gereken yerin ise bir kağıt gibi katlanması ile birlikte, darbe tek noktada yoğunlaşarak maalesef üzücü sonuçlar doğurmaktadır. 
 
Bir diğer hatalı onarım ise hiçbir ölçü sistemi (kalıplı sistem, üniversal mekanik ölçüm sistemi, bilgisayarlı ölçüm sistemi) kullanılmadan, araçlar şerit metre ile tekerlek üzerinde ölçülüp şase düzeltme yapılmasıdır. Bu şekilde yapılan bir onarım sonucunda araçlar yolda seyir halinde iken; 
 
1- Ekseninden kaçık yan yan gidebilir 
2- Tekerlekler dengesiz aşınma yapabilir 
3- Frene basıldığında savrulabilir 
4- Viraja girdiğinde kayma yapabilir 
5- Bir süre sonra direksiyon kutusundan yağ kaçırmaya başlayabilir 
6- Özellikle önden çeker araçlarda aks yerinden çıkabilir v.s. 
Bu sorunların yanında en vahim olanı da, şase düzeltirken yeterli ve doğru çektirme yapacak ekipman olmaması halinde, şaselerin oksijen kaynağı ile ısıtılarak düzeltilmesidir. Yapılan bu hata sonucu aracın en mukavemetli malzemeden yapılan şasesi yani iskeleti, en zayıf hale getirilmiş olduğundan bir sonraki kazada çok üzücü sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. 
 
Sosyal sorumluluk ve insanlık adına, bu konuda herkese görev düşmektedir. Otomotiv sektöründe görev yapan herkes bu konuda kendini yetiştirmeli ve doğru yöntemler ve doğru ekipmanlar ile onarım yapmalıdır. Araç sahipleri ise (yetkili servis dahi olsa), oksijen kaynağıyla onarım yapan yerler ile birlikte, şase ölçüm sistemi olmayan yerlerde araçlarının onarımına müsaade etmemelidir.