(+90) 216 311 80 00 pbx
İş Geliştirme

Atölye alt yapısını, ekipman/makinaları, ustalarınızın bilgi seviyesini ölçerek bu tespitlerden sonra mevcut ekipman/makinaların değişimi/onarımı/tüm fonksiyonlarının öğretilmesi ile neler kazanılacağını bildiriyoruz. Eğer önerilerimiz beğenilirse eğitimi yapıp daha sonra yeni tekniklerin kullanılıp kullanılmadığını atölyenizde denetliyoruz.

Kaportacıların eğitimini bizim atölyemizde verdiğimiz gibi arzu edilirse müşteri atölyesinde de verebiliyoruz. Bu durumunda ses izalasyonlu projectör/LCD TVsi olan bir sınıf ve uygulama yapılacak atölye ihtiyacımız var. Eğitimde kullanılacak tüm ekipman ve makinaları müşteri atölyesine taşıyoruz. Çalışır durumdaysa müşteri makinalarıyla, çalışmıyorsa bizim makinalarla eğitimi veriyoruz.
Makinaların doğru çalışması için elektrik ve basıncı hava tesisatınızı önceden incelememiz ve eğer iyileştirme gerekiyorsa eğitim öncesi bu iyileştirmeyi yapmanız gereklidir.
Bu projeyi baştan sona adımlara ayırırsak:

1-Kaporta-Boya atölyelerinin gezilip durum tespit edilmesi (1/2 gün)
a - Onarımda kullanılan mevcut takımların/makinaların listesinin çıkarılması
b - Takımların/makinaların kullanılıp kullanılmadığı
c - Arızalı kaynak makinaları varsa ziyaret anında denenmesi, yerinde ayarlanıp çalıştırılamıyorsa servisimizde onarılması (ücreti karşılığı) , onarılamayacak veya iş göremez durumdaysa takas yoluyla değiştirilmesi (ücreti karşılığında)
d - Elektrik ve basınçlı hava alt tesisatının incelenip panolarda / kompresör odasında yapılacak değişikliklerin bildirilmesi
e - Ustaların bilgi seviyesinin ve uygulanan tekniklerin incelenmesi.
f - Eksik olan makine, takım, alet varsa listelenip bildirilmesi

2- İhtiyaç olan eksik Makine/Ekipman spesifikasyonlarının bildirimi

3-Eğitim
a - Servisinizdeki (max 14) ustaların eğitimi
b - Servis müdürüne ve hasar danışmanına 1 günlük eğitim vererek ustaların eriştiği seviye hakkında bilgi verip, onarımların hızını tahmin edebilme becerisini kazandırmak

4-Eğitimin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek:
Eğitimden 5-6 ay sonra servisi tekrar ziyaret edip öğrenilen tekniklerin kullanılıp kullanılmadığını, incelemek.

5- Son kontrol (İsteğe bağlı)
4. Adımda hala eksikler uygulanmayan teknikler varsa, 4-6 ay sonrası bir kontrol daha yapılmasında fayda var)

Tecrübemiz gösteriyor ki eğitimler sonucunda onarım kalitesinde artışlar ve kaportada hızlanmalar (%50-70) elde edildi ve boya atölyesinde sıkışıklar ortaya çıktı. Bu bakımdan bizim eğitimler sonrasında boyacılara da bir eğitim verilmesinde (Akzo Nobel/BASF/PPG) ve servis müdürlerine de 1 günlük boya eğitimi verilmesinde fayda var. 

Tüm hakları met-teknik.com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz. Powered by bilnet.com.tr